Fiyat aralığı: itibaren ₺200 ile ₺2,500,000
Boyut aralığı: itibaren 10 m2 ile 1,000 m2
Diğer özellikler
  • Ev
BİNASININ RİSKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER NE YAPABİLİR?

BİNASININ RİSKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER NE YAPABİLİR?

6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasına göre herkes bireysel olarak yapı tespiti yaptırabilir. Bu konuda apartmanda toplu olarak karar alınmasına gerek yoktur. Bir kişi binadaki hissesi ne olursa olsun ferdi başvurusuyla karot aldırabilir.

Riskli yapı tespiti yapıldıktan, itirazlı / itirazsız kesinleştikten sonra kat malikleri için 2 adet seçenek vardır. Binanın yıkılıp yeniden yapılması ya da güçlendirme yapılması.

Binanın yıkımı için gerekli olan oran arsa payının (malik sayısının değil) 2/3’ ü dür. Bu konuda toplantı zorunluluğu yoktur.

Binayı yıkmak yerine güçlendirme yapılmasını isteyenler için ise Kat Mülkiyeti Kanunu’ nun 19/2. maddesi gereğince bağımsız bölüm sayısının 4/5 çoğunluğu ile karar alınması zorunludur. Güçlendirme yapılması için toplantı yapılması zorunludur.

2/3 ile yıkılıp yeniden yapılması kararına katılmayan 1/3’ e ihtarname gönderilir, 15 gün süre tanınır ve karara katılması istenir. Eğer bu süre zarfında karara katılınmazsa 15. günden sonra payı açık arttırma ile satılır. Bu konuda 1/3’ün kararı imzalamaması satışa mani değildir.

Kat Mülkiyeti Kanunu’ na göre güçlendirme kararına katılmayan malik için ödemesi gereken bedele her ay %5, yıllık %60 yasal faiz uygulanır. Yani 100.000TL ödemeyle güçlendirme yapabilecekken, muhalif olduğunuz için 160.000TL ve avukatlık ücreti ile masrafları ödemek zorunda kalırsınız.

Güçlendirme yapabilmek için;

  • Riskli yapı kesinleşmeli
  • Kat malikleri toplantıya çağrılmalı ve 4/5 ile karar alınmalı
  • Teknik rapor ile güçlendirmenin mümkün olduğu anlaşılmalı
  • Belediyeye başvurulmalıdır.

İlçe belediyeleri tarafından bu süreci tamamlamış bir apartmanın evraklarını reddedilemez.

Binasını yıkıp yeniden yaptırmak isteyenler 2/3 arsa payı çoğunluğu kararı ile dilerlerse kat karşılığı, dilerlerse de bedel ödemek suretiyle inşaatlarını yaptırabilirler.

Bedel karşılığı inşaatta 600.000TL ve 5 daireye kadar konutlarda %6 ve işyerlerinde %4,5 faizi devlet kat malikleri adına ödemektedir.

Güçlendirme yapmak isteyenler için ise 240.000TL güçlendirme kredisini %6 faizi devletin kat malikleri adına ödemesi kaydıyla alınabilir. Kredi faiz desteği sadece Bakanlığın anlaşma yaptığı bankalar tarafından kullanılması ile mümkündür. Binasını riskli yapı yaptırmak için, riskli yapı tespiti yaptırmak isteyenleri kimse engelleyemez. Hiç kimse riskli yapı tespiti için gelen lisanslı kuruluşa kapısını açmama hareketinde bulunamaz.

Riskli yapı tespitini engelleyenler yasalar önünde suç işlemiş sayılır.

İstanbul doğumlu olup İzmir'li bir aileye mensubum, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehircilik bölümü mezunuyum, perakende sektöründe mağazacılık alanın da bir çok yerli -yabancı moda marka da toplam 20 yıl yönetici ve üst düzey yönetici olarak çalıştım. 2014 yılında perakende mağazacılık kariyerimi kendi isteğimle sonlandırdım. Bağımsız çalışma arzumla iş hayatımda yeni bir vizyon yaratmak için gayrimenkul sektörüne adım attım. Perakende sektöründe aldığım eğitimlerle sahada edindiğim satış - pazarlama tecrübelerimi birleştirdim ve odağıma ''mükemmel müşteri memnuniyeti '' hedefini koydum. Sektöre 2014 yılında Remax Türkiye ofisleri ile girdim, eğitim odaklı olarak kendimi sektörel bazda geliştirmeye yatırım yaptım, 2019 yılında'' Remax Collection Lüks Konut Uzmanı'' sertifikamı alarak yoluma devam etmekteyim. Kadıköy Remax Ofisleri ve Kw Cadde Kadıköy Bölge Müdürlüğü ile danışman ortak olarak danışanlarıma hizmet verdim. 30.10.2019 tarihi ile devletimizin kabulü olan '' Lisanslı Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 '' belgemi aldım. İstanbul'da yapmış olduğum işlemlerimin % 85 i daha önce iş yapmış olduğum veya referans ile beni tercih etmiş olan müşterilerimdir. Geri bildirim yapmış olan müşterilerim; güvenilir ,adil, profesyonel, sonuç odaklı, güler yüzlü, pozitif ,işine saygılı, iletişime açık, tecrübeli, süreci iyi yöneten danışman olduğumu çalıştığım kurumlara raporlamışlar ve iş takipçiliğimi öne çıkararak referanslar veren gayrimenkul alıcıları yada sahipleridir. Nihayet hayallerim olan Urla'da yaşamaya karar verdim ,yerleştim ve kendi ofisimi açtım; İmera Gayrimenkul & Danışmanlık ile Urla 'da danışanlarıma hayalleri için yollarını aydınlatmayı hedefledim ; Danışanlarım için amacım; *Urla ve bölgesinde alım-satım süreçlerini sorunsuzca halletmek bu süreçte onların en yüksek geliri elde edinmesini sağlamak, *Gayrimenkul işlemlerini en doğru fiyatla, mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmak, *Hayallerini gerçekleştirirken rehberleri olmak, *Koşulsuz müşteri memnuniyeti yaratarak onları ''mutlu müşterilerim " olarak ömür boyu kazanmaktır . Tenil Balkan İmera Gayrimenkul & Danışmanlık Broker & Owner 0533 733 46 56

Karşılaştırmak