Fiyat aralığı: itibaren ₺200 ile ₺2,500,000
Boyut aralığı: itibaren 10 m2 ile 1,000 m2
Diğer özellikler
  • Ev

Kiracı mısınız? Ev Sahibi misiniz? Peki Sizi İlgilendiren Kanunları Biliyor musunuz?

Kiracı mısınız? Ev Sahibi misiniz? Peki Sizi İlgilendiren Kanunları Biliyor musunuz?

Kimimiz kiracı olarak, kimimiz ev sahibi olarak konutlarımızda yaşamlarımızı sürerken zaman zaman problemler yaşıyoruz.

Bu problemlerin bir kısmı konutla ilgili olurken bir kısmı da kiracı-ev sahibi arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden olabiliyor.

Genellikle kiracılar konuya kendi açılarından baktıkları gibi, ev sahipleri de aynı bakış açısıyla kendilerini haklı görüyorlar. Ve bu bakış açısı da maalesef konuyu çıkmaza sokmaktan öteye götürmüyor.

Peki nedir bu işin doğrusu?

Tabi ki taraflar arasındaki her türlü problemleri çözmek için başvurulması gereken öncelikle “Kat Mülkiyeti Kanunu” ve “Türk Borçlar Kanunu” dur. Taraflar arasındaki anlaşmazlıklar genelde bu iki kanun çerçevesinde tamamen çözüme ulaştırılır. Bu sebeple de hem kiracı olarak hem de ev sahibi olarak problem yaşamamak, haklarımızı koruyabilmek adına bu kanunların bir kısmının bilinmesinde fayda vardır.

İşte size bunlardan en önemli ve öncelikli olanlardan birkaç tanesi…

  • Kiracı, sözleşmeye uygun kullanma dolayısıyla oluşan eskime ve bozulmalardan sorumlu tutulamaz.

Yargıtay 3.Hukuk Dairesi

2019 / 5552 Esas

2020 / 206 Karar

  • Alt daireye su sızması sonucu tamir yaptırmayan kişinin komşusuna tazminat ödemesi ve tamiratı yaptırması gerekir.

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi

2019 / 1851 Esas

2020 / 581 Karar

  • Kiracı olarak oturduğu daireye yaptığı imalatlar sebebiyle dairenin değerinin artmasını sağlayan kiracı, mal sahibinden sebepsiz zenginleşme çerçevesinde değer artış oranı kadar talepte bulunabilir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi

2003 / 12952 Esas

2004 / 2426 Karar

  • Açık balkonun tüm kat maliklerinin 4/5’ inin rızası olmadan projeye aykırı olarak kapatılması hukuka aykırıdır.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi

2015 / 6244 Esas

2016 / 2299 Karar

  • Apartman ortak alanlarına kamera taktırılabilmesi için kat maliklerinin 4/5’ ünün rızası gerekir.

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi

2017 / 2277 Esas

2018 / 7965 Karar

  • İlk kira sözleşmesinin yapıldığı sırada verilen tahliye taahhüdü geçerli değildir. İlk kira sözleşmelerine konulan tahliye taahhütleri, kira sözleşmelerinin yasal olarak kendiliğinden uzamasını sağlayan hükmünü etkisiz duruma getirdiği için hukuka aykırı ve geçersizdir.

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu

1944 / 15 Esas

1944 / 28 Karar

Güzel ve sağlıklı günlerde yaşamanız dileğiyle…

İstanbul doğumlu olup İzmir'li bir aileye mensubum, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehircilik bölümü mezunuyum, perakende sektöründe mağazacılık alanın da bir çok yerli -yabancı moda marka da toplam 20 yıl yönetici ve üst düzey yönetici olarak çalıştım. 2014 yılında perakende mağazacılık kariyerimi kendi isteğimle sonlandırdım. Bağımsız çalışma arzumla iş hayatımda yeni bir vizyon yaratmak için gayrimenkul sektörüne adım attım. Perakende sektöründe aldığım eğitimlerle sahada edindiğim satış - pazarlama tecrübelerimi birleştirdim ve odağıma ''mükemmel müşteri memnuniyeti '' hedefini koydum. Sektöre 2014 yılında Remax Türkiye ofisleri ile girdim, eğitim odaklı olarak kendimi sektörel bazda geliştirmeye yatırım yaptım, 2019 yılında'' Remax Collection Lüks Konut Uzmanı'' sertifikamı alarak yoluma devam etmekteyim. Kadıköy Remax Ofisleri ve Kw Cadde Kadıköy Bölge Müdürlüğü ile danışman ortak olarak danışanlarıma hizmet verdim. 30.10.2019 tarihi ile devletimizin kabulü olan '' Lisanslı Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 '' belgemi aldım. İstanbul'da yapmış olduğum işlemlerimin % 85 i daha önce iş yapmış olduğum veya referans ile beni tercih etmiş olan müşterilerimdir. Geri bildirim yapmış olan müşterilerim; güvenilir ,adil, profesyonel, sonuç odaklı, güler yüzlü, pozitif ,işine saygılı, iletişime açık, tecrübeli, süreci iyi yöneten danışman olduğumu çalıştığım kurumlara raporlamışlar ve iş takipçiliğimi öne çıkararak referanslar veren gayrimenkul alıcıları yada sahipleridir. Nihayet hayallerim olan Urla'da yaşamaya karar verdim ,yerleştim ve kendi ofisimi açtım; İmera Gayrimenkul & Danışmanlık ile Urla 'da danışanlarıma hayalleri için yollarını aydınlatmayı hedefledim ; Danışanlarım için amacım; *Urla ve bölgesinde alım-satım süreçlerini sorunsuzca halletmek bu süreçte onların en yüksek geliri elde edinmesini sağlamak, *Gayrimenkul işlemlerini en doğru fiyatla, mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmak, *Hayallerini gerçekleştirirken rehberleri olmak, *Koşulsuz müşteri memnuniyeti yaratarak onları ''mutlu müşterilerim " olarak ömür boyu kazanmaktır . Tenil Balkan İmera Gayrimenkul & Danışmanlık Broker & Owner 0533 733 46 56

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karşılaştırmak